МАНАСТИР СОПОЋАНИ
БОЖИЋНИ ХЛЕБ / ЧЕСНИЦА
ФЕЛИX РОМУЛИАНА
СТЕЋЦИ
ЗМИЈАНСКИ ВЕЗ
Култура је једна од кључних области националне безбедности. Неговањем културе и очувањем културног наслеђа штитимо идентитет појединца и заједнице.
Заглушујућа тишина буке
Бy - Гордана Бекчић
април 29, 2024
Заједништво или у трагању за несталом врлином
Бy - Гордана Бекчић
април 29, 2024
ПАМПЕРС КУЛТУРА
Бy - Гордана Бекчић
април 29, 2024
Гастрономски сторyтеллинг или култура исхране код Срба
Бy - Гордана Бекчић
април 29, 2024
Краљевачки Музеј слатка
Бy - Гордана Бекчић
новембар 20, 2023
Свети Сава и национална безбедност
Бy - Гордана Бекчић
новембар 20, 2023
Родоначелница српске културне дипломатије
Бy - Гордана Бекчић
новембар 20, 2023
Пиротски ћилим и српско-амерички односи
Бy - Гордана Бекчић
новембар 20, 2023
Зашто културна дипломатија?
Културна дипломатија развијена је дисциплина многих држава и Влада. Појам је релативно нов али је пракса једна од древних метода јавне дипломатије. Употреба културе, културних пракси и културних производа у циљу успостављања политичких, економских, па чак и војних односа, стара је колико људска заједница и ефикасна је алатка меке моћи сваке државе.
Кроз промоцију и размену културних садржаја државе могу да преавазиђу извесне разлике и комуницирају изван уско политичко-економских тема, које су најчешћи узрок потенцијалног неразумевања. Културна дипломатија драгоцена је алатка јавне дипломатије.
Културна дипломатија и интеркултурна размена на билатералном и мултилатералном плану имају капацитет да јачају позицију државе на међународном плану, чак и у условима неповољних спољно-политичких околности.
Културно наслеђе
Ђурђеви Ступови
Бy - Гордана Бекчић
новембар 20, 2023
Сопоћани
Бy - Гордана Бекчић
новембар 20, 2023
Храм Светог Саве
Бy - Гордана Бекчић
април 26, 2023
Придружите се нашем тиму
Културно наслеђе највећа је драгоценост нашег друштва и наше домовине. Оно је наш колективни идентитет јер универзалним језиком прича о томе ко смо. Све је наше и све је непроцењиво. И све заједничко, без обзира које смо етничке припадности, вере и порекла.
Наше културно наслеђе изградиле су генерације наших предака, уткавши у њега најлепши део своје душе, историје, страдања и лепоте. Одговорни смо пред будућносшту да то наслеђе сачувамо за будућа времена.
Културно благо Србије нисмо наследили од предака већ смо га позајмили од потомака.
Др Гордана Бекчић
Фестивал "ЦХЕСНИТЗА"
Фестивал божићног колача ЧЕСНИЦА прва је манифестација ове врсте у Републици Србији, али и на ширем подручју Западног Балкана. Вишевековна традиција божићног колача присутна је у свим хришћанским заједницама. Он је симбол заједништва, породице и темељних вредности које су заједничке бројним државама и нацијама, док се културолошки образац преноси генерацијама, не губећи на значају. Искључиви циљ манифестације је промоција културног наслеђа бројних заједница, презентација заједничког наслеђа и културних вредности.
Први фестивал одржан је крајем децембра 2022. године у Културном центру ГРАД у Београду. Други фестивал одржан је 21. децембра 2023. године у стратешком партнерству са Народним музејом Зрењанин у Салону Народног музеја.
Фестивал божићног колача ауторски је пројекат директорке Канцеларије за културну дипломатију, др Гордане Бекчић. Знак и фестивал заштићени су правом интелектуалне својине док је знак ЦХЕСНИТЗА (граф) заштићен као жиг код Завода за интелектуалну својину (број пријаве ауторског дела 990 број: 2024/617А-0425/2023; редни број ауторског дела 8994; Исправа о жигу 84037).