Manastir Sopoćani nalazi se u blizini Novog Pazara, nedaleko od izvora reke Raške, i jedan je od najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne kulture. Zadužbina je Stefan Uroš I Nemanjića, najmlađeg sina Stefana Prvovenčanog. Manastir datira iz XIII veka, a crkva u njemu posvećena je Svetoj Trojici.
Sopoćani su poznati po svojim freskama, koje predstavljaju jedno od najlepših dela srpske srednjovekovne umetnosti. Freske u manastiru prikazuju bogoslužbene scene, likove svetaca i hrišćansku istoriju, a najsnažniji utisak ostavlja kompozicija ‘’Uspenje Presvete Bogorodice’’, koja pokriva čitavu površinu od 40 m² zapadnog zida centralnog hrama. Freska prikazuje bol apostola, arhijereja, jerusalimskih žena, anđela i Hrista zbog smrti Bogorodice. Arhitektura Sopoćana je jednostavna, ali monumentalna, sa trobrodnom bazilikom i centralnom kupolom koja dominira prostorom.
Manastir je izgrađen u visokom srednjovekovnom stilu, sa naglaskom na svetlosti koja ulazi kroz prozore, stvarajući specifičnu atmosferu unutar crkve. Tokom perioda osmanlijske vlasti, u 17. veku, manastir je značajno stradao, da bi bio obnovljen tek u prvim decenijama 20. veka. Nakon 1282. godine i dolaska na presto kralja Milutina, mošti Uroša I prebačene su u pripremljen grob u manastiru. Danas predstavlja jedan od najlepših spomenika srpske srednjovekovne baštine i nalazi se na UNESCO-voj listi svetske baštine.